P.tezi-C.tesi:08:30-19:30 | Pazar: Kapalı

Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik Kapı Sistemleri

Otomatik kapı sistemleri toplu alanlarda bolca kullanılan geçiş sistemlerinden biridir. Özellikle kalabalık insan topluluklarının giriş–çıkış yaptığı bina, gar gibi alanlarda kullanılırlar. Otomatik kapı bir diğer ismi fotoselli kapı da denmektedir. Fotoselli ismi, ürünün üstüne yerleştirilmiş olan fotosel sisteminden gelmektedir. Fotosel sistemleri sayesinde, kapılar karşıdan gelen kişiyi algılar ve kendiliğinden açılır, geçiş tamamlandıktan sonra da yine otomatik olarak kapanır.

MT Kapı Otomasuon ölçü işlemleri ile işe başlamaktadır. Otomatik kapı sisteminin uygulanacağı alanı inceleyen uzman ekibimiz, en uygun otomatik kapı sistemlerini belirlemektedir. Servis, montaj ve yedek parça desteği ile sunulmaktadır. Uzun ömürlü özellikleriyle tercih edilen otomatik fotoselli kapı sistemleri, ekspertiz çalışmaları sonucunda montajlanmaktadır.

Ölçü alma işlemlerinin ardından, model seçenekleri arasında istediğiniz modelleri, kısa zamanda pratik şekilde montajlama işlemini gerçekleştiriyoruz.

Genel özellikleri esas alındığında 4 sınıfa ayrılırlar, bunlar:

*Prizmatik kayan kapılar

*Hava perdeli kayar kapılar

Hava perdeli kayar kapılar

Medya paneli bulunan kapılar

Otomatik Kapı Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Günümüz teknolojisinde artık zaman geçtikçe insanların daha rahat etmeleri sağlanması açısından birçok değişik yeni ürün çıkmaktadır. Otomatik olan kapılarda bunlardan bir tanesidir. Birden çok avantajı vardır. Bu sebeple kullanım alanları giderek genişlemektedir.

Avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

*Geçiş sisteminin pratik ve hızlı olması, kalabalık mekânlarda kritik özelliklerden biridir. Mekândaki ısıyı korur. Uzun süre açık veya kapalı kalmayan yapı içerisinde hava sirkülasyonu olmasını sağlar. Böylece mekân havasız da kalmaz, ısı kaybı da yaşanmamış olur. Bu anlamda enerjiden de tasarruf sağlar.

*Ayrıca, dikkat çeken özelliği güvenliği arttırmasıdır. Giriş ve çıkışın ayrı olduğu binalarda iki kapının amacının dışında kullanılmasını önler. Tek taraflı kullanıldığında güvenlik noktaları da ürüne göre yerleştirilir ve mekâna giriş – çıkış yapan kimselerin kontrolü kolaylıkla sağlanır.

*En önemli özelliği ise engelli vatandaşlar tarafından da rahatça kullanılabilir. Otomatik kapı gelen kişiyi algılama yolu ile çalıştığından, engelli bireylerin giriş çıkış işlemleri içinde kolaylıkla kullanılabilir. Bu özellikle kamu binaları için çok büyük avantaj sağlamaktadır.

*Kapı otomatik oluşu ile temas en aza indirilir. Temasın az olması hastane, sağlık ocağı ve laboratuvar gibi alanlarda hastalıkların bulaşmasını ve çoğalmasını önler.

Otomatik Kapı Kullanım Alanları Nerelerdir?

Hastane, sağlık ocağı, market, tren / metro istasyon ve garları, kamu binaları, otomobil sergileme alanları, havalimanları, AVM’ler, oteller ve fabrikalar gibi pek çok örnek verilebilir. Ayrıca, otomatik kapı sistemleri ihtiyacına göre boyut değiştirebilirler.

Otomatik Kapı Çeşitleri

Yana kayar fotoselli kapı: Kapıyı açan özel motoru sayesinde, açma ve kapama işlemleri otomatik şekilde gerçekleşmektedir. Fotoselin kapsama alanı hemen giriş kısmıdır. Tam karşısına geçtiğiniz zaman fotosel sizi görür. 2-3 saniye bekledikten sonra kapanır. Açılması için fotoselin sizi tekrar fark etmesi gerekir. Elinizle perdeleme yaptığınız zamanda fotosel çalışır. Cam özelliği nedeniyle, karşıdan gelen kişi metrelerce öteden fark edilir. Böylelikle güvenliğe yardımcı olur. Dört çeşidi vardır. Prizmatik, hava perdeli, eğimli, medya paneli modelleri vardır.

Manetli fotoselli kapı: Üst askı profil uygulamalı modeller, çerçevesiz fotoselli kapı seçeneklerinde uygulanan etkili sistemler arasında yer almaktadır. Cam kapıların uç kısımları rodajlanır ve güvenli şekilde kullanımı sağlanır. Üst bölümde bulunan fonksiyonel özellikler, otomatik kapı sisteminin kullanımını pratik hale getirmektedir. Güncel ve etkili model seçenekleriyle, dış cephe dekorasyon özellikleriyle uyumlu özelliklere sahip bu ürünlerimiz, garantili özelliklere sahiptir. Sağlam, dayanıklı ve çizilmeyen özelliklere sahip cam yapısı, birinci sınıftır.

Hermetik kapı : Sızdırmaz kapı olarak değerlendirilen ve önemli mekânlar için tercih edilen bu kapılar, özellikle hava sızdırmazlığının gerekli olduğu mekânlarda kullanılmaktadır. Hastanelerde laboratuvarlarda, röntgen odalarında ve ameliyathanelerde tercih edilen otomatik kapı ürünlerindendir. Soğuk hava depolarındaki sızdırmazlık en üst seviyedeyken, röntgen odasındaki sızdırmazlık seviyesi biraz daha düşüktür. Kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahiptir. Fonksiyonel özellik bakımından da oldukça gelişmiştir. Özel elektronik giriş sistemleri, menteşe, kilit ve diğer aksamlarının gelişmiş özelliklere sahip olması, bu kapıların diğer önemli özellikleridir.

İkinci Adım Modeller:

Teleskopik yana kayar kapı : Büyük sitelerde, askeri alanlarda ve fabrika bahçelerinde en çok tercih edilen otomatik kapı sistemlerdir. Zeminde ray üzerinde otomatik hareket eden kapı, fotoselli sistemlerle hazırlanabilmektedir. Motor gücü, kapının ağırlığına göredir. Fotoselli kapı, bir ray üzerinde hareket etmektedir. Çark sisteminin hareket kabiliyeti kazandırması ile birlikte motor kapıyı açmaktadır. Fabrika girişlerinde büyük kamyonların geçişini çok kolay hale getirmektedir. Geçişlerin kontrolünde oldukça pratik olan bu kapılar, kumandalı özelliklere sahiptir.

Döner kapı : Özel mikroişlemci sistemi kapsamında bu akıllı otomatik döner kapı çeşitleri otomatik olarak arzu edilen hızlarda ayarlanabilir ve bu şekilde çalışabilir. Ayrıca elektrik kesimi gibi durumlar karşısında manuel olarak da kullanımı şansını yanında getirmektedir. En büyük özelliklerinden biri de her defasında X pozisyonunu korumak suretiyle ısı tasarrufu sağlayarak içeriye soğuk havanın ya da sıcak havanın çok fazla girmesine izin vermez. Diğer yandan bu sistemler içerisinde yaşlı ve engelli butonu bulunmaktadır ve bu sayede devri düşürecek yavaş hareket etme şansı elde edilebilmektedir.

Panik açılır fotoselli kayar kapı : Yangın, duman, patlama gibi durumlarda insanların bulundukları ortamdan güvenli ve hızlı bir şekilde tahliye edilmeleri gereklidir. Bu durumlarda güvenli şekilde tahliye imkanı sağlayan panik açılır fotoselli kayar kapı (Breakout) sistemlerimiz çıkış yönünde üzerine baskı uygulanmasıyla kanatların 90 derece dışarı açılmasını sağlar. Bu durum redundante denilen bir yöntemdir. Otomatik kapı sistemleri ile insanların bu şekilde kolayca tahliye edilmesini sağlar.